WIESŁAW ZDORT

Operator filmowy, profesor łódzkiej szkoły filmowej.

Urodził się 27 kwietnia 1931 w Warszawie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej ukończył w 1956 roku, dyplom uzyskał w 1979 roku.

Do 1959 roku pracował jako asystent operatora i drugi operator - jest m.in. autorem fotosów do filmu "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy.

Debiutował w 1961 roku jako samodzielny autor zdjęć  do "Tarpanów" Kazmierza Kutza. Pracował także przy filmach reżyserowanych m.in. przez Barbarę Sass, Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Kawalerowicza, Janusza Majewskiego i Wojciecha Marczewskiego.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za zdjęcia do filmu "Smarkula", nagród na festiwalach w Łagowie za zdjęcia do filmów "Słońce wschodzi raz na dzień" i "Sól ziemi czarnej". Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodziło go za zdjęcia do filmu "Pokuszenie".

Był też autorem zdjęć do kilku przedstawień teatru telewizji, m.in. do reżyserowanych przez Barbarę Sass "Szklanego klosza" i "Nocy Helwera".

Od 1987 roku wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w 1990 roku uzyskał docenturę, a od 1995 jest profesorem sztuki operatorskiej.